جاوا یا کاتلین ؟

جاوا یا کاتلین ؟

مقدمه ای بر جاوا و کاتلین *

جاوا یا کاتلین ؟ به نظر شما کدام یک را باید برای توسعه اندروید انتخاب کنیم ؟ این سوال ذهن بسیاری از افراد برنامه نویس را به خود جلب کرده است . با ما همراه باشید تا به مقایسه بین دو زبان جاوا و کاتلین بپردازیم و با ویژگی های آنها آشنا شویم :

 

 1 . جاوا { JAVA } :

در سال های اخیر در برنامه نویسی اندروید تغییرات زیادی ایجاد شده است : از جمله زبان ، محیط ، ورژن و …  . بنابراین یک فرد برنامه نویس باید به دنبال بروز رسانی اطلاعات ذهنی خود باشد . احتمالا پرسش های بسیاری در ذهن برنامه نویسان اندروید به وجود آمده است که با جاوا برنامه نویسی کنند یا کاتلین ؟ برای پاسخ به این سوال باید با مزایا، معایب، ویژگی ها و کاربرد های آنها آشنا شویم. تاپایان این مقاله با ما همراه باشید :

 

2 . طراح جاوا کیست ؟

زبان برنامه نویسی جاوا در تاریخ 23 مه 1995 (2001) از سوی ( جیمزگاسلینگ ) به عنوان اولین زبان برنامه نویسی دنیا به وجود آمده است. زبان برنامه نویسی جاوا برای اولین بار در سال 1390 آغاز شده است یعنی زمانی که شرکت ( سان مایکروسیستمز ) شروع کرد به توسعه دادن نسخه بهتری از ++C ، برای اینکه بتواند شرایطی را فراهم کند که برای افراد مبتدی مطلوب و راحت تر باشد به همین دلیل این شرکت تحقیقاتی انجام داد که موجب شد یک زبان کاملاً جدید پدید آید .

جیمز گاسلینگ ( برنامه نویس )
جیمز گاسلینگ ( برنامه نویس )

3.جاوا چیست ؟

جاوا یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است که تا حدود زیادی به ++C شباهت دارد استفاده از این زبان آسان است و امکان این وجود دارد که بتوانیم برنامه های قدرتمند اندرویدی با آن بسازیم .

 

ویژگی های جاوا :

 • ساده ، آسان و راحت
 • شی گرا
 • دارای قابلیت تفسیری
 • دارای استحکام
 • دارای امنیت
 • جدا از معماری
 • زبانی پویا { دینامیک }
 • سطح بالا

 

4.تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت در چیست ؟

هیچ تفاوتی از لحاظ فنی بین جاوا و جاوا اسکریپت وجود ندارد و این دو زبان کاملاً مستقل و جدا از هم هستند ، این دو فقط از لحاظ اسم و ظاهر شباهت دارند ؛ جاوا اسکریپت از سمت ” Net scape ” در سال 90 میلادی به وجود آمده است . در اوایل به وجود آمدن زبان برنامه نویسی جاوا نام آن Live script بوده است .

زمانی که نت اسکیپ ” Net scape ” متوجه شد که هیچ کس از زبان برنامه نویسی او استفاده نمیکند و اسم زبان برنامه نویسی او را نمیداند پس نام زبانش را به {جاوا اسکریپت } تغییر داد زیرا زبان برنامه نویسی جاوا محبوبیت خاصی در بین برنامه نویسان داشت او با این کار خود تلاش داشت که زبانش مانند زبان برنامه نویسی جاوا در بین برنامه نویسان محبوبیت پیدا کند ؛ این ایده ” نت اسکیپ ” موفقیت آمیز بود و زبان برنامه نویسی او { جاوا اسکریپت } محبوبیتی در بین برنامه نویسان به وجود آورد.

 

5.مزیت های جاوا :

 1. شی گرا
 2. راحت و نسبتاً آسان
 3. استاندارد و قابل اعتماد برای محاسبات سازمانی
 4. کاهش ریسک های امنیتی
 5. متصل نبودن به پلتفرم
 6. دارای مدیریت خودکار توسط حافظه
 7. دارای ثبات و جامعه ای بزرگ

 

 

6.معایب های جاوا :

 1. عملکرد پایین و کند
 2. در دسکتاپ ظاهر یکسانی ندارد .
 3. کد طویل و پیچیده
 4. قدیمی
 5. حافظه و جای زیادی استفاده میکند

 

 

7.کاربرد های جاوا :

 • امکان بروز رسانی و توسعه دادن نرم افزارهای وب ، اپلیکیشن های اندروی ، بازی و…
 • محصولات نرم افزاری و اندرویدی
 • برنامه و نرم افزارهای مالی
 • نرم افزار و اپلیکیشن های تجاری

 

 

 

8.کاتلین { Kotlin } :

کاتلین یک زبان برنامه نویسی جدید نسبت به جاوا است این زبان یک زبان برنامه نویسی جدید ، راحت ، قدرتمند و …  است . این زبان برنامه نویسی در سالهای اخیر محبوبیت خاصی بدست آورده است و توانسته مخاطبان و برنامه نویسان زیادی را به خود جلب کند . استفاده برنامه نویسان از این زبان روز به روز بیشتر میشود .

 

 

9.کاتلین چگونه به وجود آمد ؟

زبان برنامه نویسی کاتلین از سال 2010 زیر نظر رهبری { Jet Brains } به وجود آمد و توسعه یافت . این زبان برنامه نویسی در جولای 2011 ارائه شد . در ژوئن 2012 منتشر شد که شامل یک افزونه برای اندروید بود ، در دسامبر 2012 دوباره با پشتیبانی از 2 Milestone منتشر شد که به طور خاص از جاوا پشتیبانی میکرد .

در فوریه 2016 نسخه 1.0 به صورت رسمی منتشر شد . در مه 2017 گوگل از این زبان پشتیبانی کرد و اعلام کرد که ابزارهای زبان کاتلین مبتنی بر JetBrains  IDE  به طور استاندارد در Android Studio گنجانده شود .

 

 

10.کاتلین چیست ؟

کاتلین یک زبان برنامه نویسی است که قابلیت چند منظوره بودن را دارد . کاتلین یک زبان برنامه نویسی مدرن است که به دلیل کد گذاری راحت ، توسعه دهندگان را خوشحال تر میکند. ما با استفاده از کاتلین میتوانیم نرم افزار های قدرتمندی بسازیم .

 

 

11.ویژگی های کاتلین :

 

12.مزیت های کاتلین :

 1. کد گذاری کمتر
 2. خوانش بهتر و راحت تر
 3. قابلیت پشتیبانی کاتلین در کتابخانه ها و…
 4. تعامل کامل و خیلی خوب با جاوا
 5. دارای امنیت
 6. یادگیری آسان
 7. دارای قابلیت با نگهداری بالا

 

13.معایب های کاتلین :

 1. نمیتوان برای هر برنامه ای از آن استفاده کرد
 2. کمبود نیروی متخصص
 3. اگر خواسته باشیم کاتلین را یاد بگیریم هزینه و زمان زیادی می برد

 

 

14.کاربرد های کاتلین :

 • ساخت برنامه های اندرویدی
 • میتوانیم به جای جاوا اسکریپت از کاتلین استفاده کنیم
 • کاتلین برای توسعه وب و سمت سرور مناسب است

 

 

 

کلام پایانی : جاوا یا کاتلین ؟

بعد از خواندن مقاله بالا مطمئناً به نتیجه خوبی رسیدید و تصمیم گیری کردید که کدام را انتخاب کنید . جاوا یا کاتلین ؟ که باید با کدام زبان برنامه نویسی کنید ، جاوا یا کاتلین ؟

اگر کسی برای اولین بار میخواهد برنامه نویسی را یاد بگیرد باید در قدم اول باید به سراغ جاوا برود ، اما اگر کسی برنامه نویس است و جاوا را یاد گرفته است میتواند به سراغ کاتلین برود و آن را یاد بگیرد .

جاوا یا کاتلین ؟ کدام بهتر است ؟

این دو زبان هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند و هر دو توانسته اند تاکنون رضایت هواداران خود را جلب کنند و آنها را از خود راضی نگه دارند.

پس : ما نمی توانیم به طور واضح و قطعی بگوییم که کدام بهتر است ؟ جاوا یا کاتلین ؟

 

پس :

شما با توجه به هدفی که دارید و نکات و مطالبی که در این مقاله خواندید تصمیم بگیرید که کدام بهتر است و با کدام برنامه نویسی می کنید ؟ جاوا یا کاتلین ؟

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =